Meet The Parish Priests

Fr. Abraham Mutholath

First Mission Director

Fr. Mathew Meledath

First Pastor

fr_philip_ramachanat.jpg

Fr. Philip Ramachanattu

Former Pastor

fr_boban.jpeg

Fr. Boban Vattampurath

Former Pastor

Fr. Jemy Puthusseril 

Current Pastor

St. Mary's Knanaya Catholic Church

About Us

OUR HISTORY

This mission was established on January 3, 2009 with Rev. Fr. Abraham Mutholath as the mission director. Rev. Fr. Mathew Meledath was appointed as the director of this mission on August 15, 2009. The mission purchased a church building on May 27, 2010. Bishop Mar Jacob Angadiath consecrated this church on July 17, 2010.

 

His Grace Mar Mathew Moolakkattu celebrated the first mass in the church and his Excellency Mar Joseph Pandarasserril delivered the homily during the celebration. Mar Jacob Angadiath canonically elevated the mission as a Parish and appointed Fr. Mathew Meledath as the first vicar / pastor of the newly founded church.

 

Fr. Philip Ramachanattu was the pastor from May 6, 2013 to February 28, 2018. Fr. Boban Vattampurath served as the pastor of this parish from March 1, 2018 to April 30, 2018. Fr. Jemy Puthusseril is the present pastor from May 1, 2018.

Parish main feast is celebrated on August 15th in rememberance of the Assumption of the Virgin Mary.

PIOUS ASSOCIATIONS

Cherupushpa Mission League

Legion of Mary

KOODARAYOGAMS

St. Joseph's Koodarayogam

St.Mary's Koodarayogam

St.Stephen's Koodarayogam

Sacred Heart Koodarayogam

RELIGIOUS EDUCATION

Number of Students : 49

Number of Staff : 13